Så den siste Batman-filmen i går og må si jeg ble nesten målløs. Filmen er uten tvil hypet opp til de grader, både etter den vellykkede Batman Begins og det faktum at Heath Ledger tragisk døde av en ufrivillig overdose av resept-medisiner tidligere i år. I tillegg hadde flere kamerater sett filmen og sagt den var blant de aller beste filmene de hadde sett, noengang.
Jeg er generelt skeptisk til såkalte superhelt-filmer. Jeg klarer kun Batman og faktisk også Hellboy, ettersom Guillermo Del Toro er et absurd geni. Dessverre gikk en annen favorittregissør av meg, Sam Raimi, fra kultfilmer som Evil Dead, til skvip som Spiderman-filmene, der kun eneren er grei, men bare på grunn av Willem Dafoe. De (superhelt-filmene) er overdådige, pompøse og urealistiske etter alle kunstens regler, men Batman er ikke helt i den kategorien. Hvorfor? Nå er vel heller egentlig ikke Batman en superhelt; han har jo ingen superkrefter, men det er noe med filmene, som distanserer de fra andre filmer i samme genre. Batman og Batman Returns, av Tim Burton, var gode filmer, men etter det ble Batman-filmene helt håpløse, frem til Christopher Nolan tok regien i den forrige, Batman Begins. Samme oppskrift er fulgt i denne filmen og det funker så absolutt!
Rollelisten er også helt enorm i The Dark Knight. Christian Bale, Morgan Freeman, Sir Michael Caine, Cillian Muprhy, Maggie Gyllenhaal, Aaron Eckhart, Eric Roberts og den alltid fantastiske Gary Oldman, kan det neppe floppe. Men det er Heath Ledger som tar alt av oppmerksomheten i denne filmen. Han spiller Jokeren helt ut og setter selveste Jack Nicholson totalt i skyggen. Det hadde jeg neppe trodd, da jeg alltid har syns Heath Ledger har vært overvurdert og at Jack Nicholsons prestasjoner i en av mine absolutt favoritter - The Shining - var en av de beste noensinne. Men jeg må ta alt tilbake; Heath Ledgers Joker er en av tidenes absolutt beste skuespillerprestasjoner og dessverre døde australieren så altfor tidlig, for det er i denne filmen vi kan se hvilket talent han virkelig var!
Anbefaler alle å se denne filmen! Kanskje høres Batman litt for dumt og barnslig ut for de eldre kara, men som sagt, dette er ingen tradisjonell superhelt-film. Det er et mesterverk fra ende til annen over to og en halv time (som virker mye kortere!). Og bare se på Heath Ledger og nyt hans FANTASTISKE prestasjon som skurken The Joker. Jack Nicholson, jeg hadde aldri trodd jeg skulle si dette, men; Gå og legg deg! ;)
Jeg er innbitt motstander av suphelter på letteret, men etter å ha lest om denne filmen diverse steder planlegger jeg et besøk på en kino snarest mulig. Må bare se Batman Begins først !
flynn
Skal se denne filmen til helgen, og jeg gleder meg som en unge.
Ligger allerde på topp på IMDB med 9.4 av 10!
http://www.imdb.com/title/tt0468569/ (http://www.imdb.com/title/tt0468569/)
Har allerede fått glødende anbefalinger fra husets ungdommer, så her må en vel på kino i løpet av sommeren ja!
Egentlig utrolig hvor mye som er skapt omkring Batmanfiguren opp gjennom åra. Ble jo lagd Batmanfilmer lenge før de fleste av oss 'gamlinger' ble født. Husker også jeg var en ivrig kjøper av Lynvingen når jeg var yngre, og Frank Millers Batmanserie på 80-tallet var jo også temmelig hot.
Jeg har ikke sett filmen, men har hørt rykter om at det er jokeren som er det store høydepunktet i filmen(ikke det at resten er dårlig, men jokeren var visst fantastisk) ?
jokeren hadde vel blitt skrytt opp i skyene uansett hvor god heath ledger var tror jeg, men jeg ble seriøst imponert og litt redd for fyren jeg assa...makan til skrulle skal man lete lenge etter. ikke noen vits i å nøle, se denne filmen! (man må ikke se Batman begins først men det er greit. og dessuten syns jeg den filmen var nesten like bra, bare litt for mye klisjé...det må man jo bare godta)
Fantastisk bra Batmann dette, koste meg i ca 2,5 timer - gled dere!
Eg har endå ikkje kome meg på denne filmen, men skal det veldig snart. Batman Begins var ein knakandes god Batman-versjon spekka av flotte effektar, godt skodespel og ei sitrande spenning.
GLEDAR MEG :P
Nå som ferjen snar e øve, må man få med seg denna.
Merk at både 'Batman' og 'Joker' måtte til da Dylan skulle portretteres noe tidligere på året (sammen med en kvinne, en gutt, og to menn til, og det bare for å 'dekke Dylan' :) )
Enig i dine vurderinger her Mr.Kaizer, fantastisk film. Den beste og mest underholdende filmen jeg har sett noen gang. Har sett den to ganger på kino, og gleder meg til å se den igjen.
Så dette er Luscos avd "film-anmeldelser"? ;)
Quote from: Andreas-H on July 30, 2008, 00:16:19
Jeg har ikke sett filmen, men har hørt rykter om at det er jokeren som er det store høydepunktet i filmen(ikke det at resten er dårlig, men jokeren var visst fantastisk) ?
jepp !