LUSCOS

LUSCOS Forum => Ordet er fritt => Topic started by: Lee Chapman on December 25, 2006, 21:30:58

Title: Mayday Mayday!
Post by: Lee Chapman on December 25, 2006, 21:30:58

En gang for ikke mange år siden seilte vi som monarker på de sju hav. 11 dristige menn la ut på tokt, på jakt etter gull og ære. Kaptein O’Leary hadde gjennom noen år sakte men sikkert mønstret ett slående mannskap, klar for å erobre øya. Ungt og krigersk blod var viktig for kapteinen, fryktløse menn â€"sulten på suksess. De plyndret i øst og vest, senket skuter i sør og nord. Storm og høy sjø ble ingenting mot skuta til O’Leary. De seilte med flagget til topps og senket de fleste på sin seilas.

Til tross for noen havari ble de klare for å seile i internasjonale farvann. Det var på tide å vise europa og verden at ”united” kunne herje rundt om på de syv hav. Blod, svette og tårer. Skip etter skip måtte kapitulere. Det unge mannskapet torpederte rutinerte sjømenn og skuter som om de aldri hadde drevet med noe annet. Sjømenn som landløver fryktet møtet med O’Learys menn. Seilasen ble den reneste signingsferden, de titulerte seg de nye Kongene av De syv hav. De hadde ligget i havn en liten periode, og det var klart for neste siste reise før de skulle krones. Kursen ble staket ut mot Spania. Guttene lå på dekk og slikket sol, havet var blått så langt man kunne se, og ikke ett eneste skip i kikkerten. De fleste lå jo på havets bunn. På fastland satt skipsreder Ridsdale og telte mynt mens han la planer for neste års ekspedisjoner. Ã...rets jubel ferd i europa hadde gitt midler i skrinet. Forkomment mannskap skulle neste år erstattes med bedre, hurtigere, sterkere og rutinerte sjømenn. Planen var klar, kongeriket skulle forbli i ”Uniteds” hender.  

”Hovmod står for fall”. Det som skulle bli en ny skalp i lomma, ble møtet mellom gutter og menn. Før ”United” i det hele tatt fikk ladet kanoner og trukket sverd, ble de bordet, voldtatt og pisset på. Det ble Davids kamp mot Goliat. Skadeskutt og beseiret ble det en tung reise tilbake. Men hjemme satt skipsreder Mr. Ridsdale med fasiten, en ny skute med bedre mannskap. Penger skulle det ikke stå på, gull og grønne skoger hadde årets herjinger lagt fundamentet for.

Noe av fjorårets mannskap måtte gå planken, nye erfarne mønstret på. ”United” ble en av de dyreste skutene på havet, både med honorarer og driftskostnader. Det som skulle bli nok en ny jubelferd utviklet seg etter hvert til kampen for å overleve. Rederiet hadde peilet ut feil kurs, og man var i ferd med å seile ut av solnedgangen inn i farlig farvann med skjær, grunne og mektige motstandere. ”United” gikk fra å være konger på de syv hav til ei skute i tung sjø. Høyt lønnet mannskap var frustrerte. Ledelsen la skylden på kapteinen, som måtte gå planken. Etter flere grunnstøtinger, ble astronomisk godt lønnede sjømenn født på ny som skipsrotter. Skadedyr som ble jaget i land, gitt på billigsalg til andre skuter og skip rundt om de ganske land.

”United” tok inn vann, men billige matroser fikk ”æren” av å få skuta på rett kjøl, lettere sagt enn gjort. Med pumper var det mulig å holde skipet flytende, men gikk alltid med slagside. Uansett hvem som mønstret på som kaptein eller mannskap, ble slagsiden bare større.

Nå er det like før skuta flyter med baugen i været, og vi er i ferd med å gå til bunns. Og det er ikke med flagget til topps! Det er noen luftlommer, men hvor lenge holder de? Mannskapet banker febrilsk på baugen, kan noen høre oss. Kan noen redde oss? Mayday Mayday- vi er i ferd med å gå ned. Alle mann i livbåtene - Unnskyld, men har vi livbåter ?

Det som gjør meg forferdet og fryktelig lei â€" Når vi går til bunns, hvor lenge tar det før vraket heves og langsomt bygges opp igjen. Jeg synes å huske at Titanic ble konstruert slik at den ei kunne havarere? Det skipet gikk vel til bunns tidlig forrige århundre og er vel ennå ikke hevet? La oss håpe ”United” ikke går ned på dypt hav, for ned er vi iferd med å gå:( La oss håpe noen ser nødbluss og vrak rester så vi reddes i tide. MAYDAY MAYDAY!
Title: Re: Mayday Mayday!
Post by: Tom S on December 25, 2006, 21:53:52
He, he!

Godt skrevet i ekte kaptein Sabeltannstil.



WE'RE LEEDS AND PROUD!!!
Title: Re: Mayday Mayday!
Post by: Bye on December 25, 2006, 22:44:48
Hmm,fabel-aktig godt skrevet[:)]
Title: Re: Mayday Mayday!
Post by: Dennis on December 25, 2006, 22:55:17
Kreativt innlegg, Lee Chapman!

Dessverre er det også dødsens alvorlig!

- Dennis
Title: Re: Mayday Mayday!
Post by: berlin on December 25, 2006, 23:37:16
slutter meg til superlativene, dette skal jeg lese høyt for miine barn.[:)]
Title: Re: Mayday Mayday!
Post by: ollan on December 26, 2006, 00:29:13
En trist men akk så sann historie..................

Ollan

Kansje våren 2007 ????
Title: Re: Mayday Mayday!
Post by: Leif Egil on December 26, 2006, 02:55:32
Utrolig bra skrevet!!!!!!!!Men trist at det er pokker så sant...!
Title: Re: Mayday Mayday!
Post by: baste on December 27, 2006, 00:16:34
based one a true story....