Main Menu
Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Messages - Dennis

#1
Jeg tror vi har en bra PL-spiller (i en stall) i Tanaka, men ellers veldig enig igjen. Jeg er også enig i mye av det du skriver om Farke og selv om jeg har et ambivalent forhold til spillestilen, så er det eneste som teller i år opprykk. Det er såpass svart-hvitt for meg at om Leeds går opp, så er det en suksess og om Leeds blir i serien, er det en dundrende fiasko. Fotballen har til tider vært kjedelig, til tider veldig artig, men det er mer gøy å vinne enn å tape. Og opprykk til PL er alfa og omega i år, gitt økonomisk virkning.

Så er jeg for første gang i min historie der hvor jeg tenker det kan være greit å skille lag, uavhengig av utfall. Det skjer ikke om vi går opp selvsagt, men dersom Farke ikke er typen som endrer sin spillestil i PL og spiller sakte og kontrollert (for det meste) fotball, så blir vi ikke gamle i divisjonen over. Norwich satset derimot ikke for å overleve, så det kan også være han justerer dette eller at Leeds henter spillere som er bedre egnet til å takle dette i divisjonen over.

Opprykket kan være avhengig av marginger. Stang ut eller stang inn. Eller at vi ikke scorer 2-0 allerede før andre minutt rundes på lørdag. Da blir det veldig fort en annen kamp. Lavere skuldre, et Swansea som kanskje går i skadereduksjons-modus og en kamp som potensielt ebber ut med en trygg seier. Sett over en hel kamp var det en svak Leedskamp, men likevel er det ganske nære at vi altså scorer vårt andre før det er spilt 2. Eller for å ta det på en annen måte: Vinner vi med Gnontos scoring, er det litt som et ut-av-fengsel-kort. Selv det kan være en voldsom boost etter en svak kamp, som hever troa og nivået ut sesongen. Når det utlignes i 96 minutt, så kan det gi motsatt effekt. Om det er mentalitet i dette laget, så tenner det spillerne i stedet. Fasit får vi etter hvert.

Jeg er helt enig angående dette med å tappe spillere. Det kommer alltid en ny, men det blir vanskelig når det skjer gang, på gang, på gang. I tillegg hører vi historier om Lennon og Milner, som ikke ville dra. Vi har også lest - rykter eller ei - om en Gray-leir som ikke var imponert over å "presse ut" Archie i fjor.

Hva som er sant og ikke i den siste saken er ikke godt å si, men liten tvil om at Gray har tatt steget til PL. Han spiller for et Spurs med en manager totalt uten defensiv orientering, men ser likevel ut som en 30-åring i spillestilen - som stopper! Det er et generasjonstalent og selv som tredje eller fjerde dyreste 18-åring på salgstidspunktet ble han solgt for billig (klausul eller ikke). Sukk... Som du sier over sitter det så dypt for meg fordi dette helt tydelig er en spiller man burde bygget klubben rundt. Det enorme talentet til spilleren er en ting, men symbolikken rundt Gray-navnet og en egenprodusert spiller av hans talent gjør det så mye større enn Archie selv.

Det roter i så mye av gammelt grums når man tydeligvis måtte selge han for å innfri mål. Så selges like fullt både Summerville og Rutter etterpå, noe klubben (med Rutter) ikke virket å være forberedt på. Utrolig skuffende og så skadelig for sesongstarten.

Ellers skal vi ikke lures at alt på benken er så enorm kvalitet. Chambers, Schmidt, Joshua, som du nevner, det er ikke topp CC-klasse. Men vi kan - selv med alle salg - ikke påstå annet enn at Leeds har en stall de fleste andre i divisjonen hadde tatt på flekken. Om det feiles i år igjen, så er det altfor svakt og vi mister potensielt de salgbare spillerne og står i fare for å gro fast i ligaen.

Tendensen de siste årene er at forskjellen på PL og CC har blitt enda større. De laga som går opp, er for gode for CC, men for dårlige for PL. Enormt mange poeng på de tre, fire første laga i divisjonen kunne vitnet om lag som i praksis er PL-lag, men sannsynligvis er det i stedet et tegn på at Champo rett og slett er en fryktelig svak liga i forhold til PL. Når tre lag tar 90+ poeng over flere år, burde ikke alle tre gå ned igjen kort tid etter.

Poenget mitt her er at dersom Leeds ikke klarer opprykk i år, og må selge spillere som Gnonto, James og Ampadu, samt at man mister Solomon, Rothwell (sannsynligvis), Firpo i tillegg, så blir det mange som skal erstattes. Vi skal da også etter all sannsynlighet ha en ny trener, med sine filosofier. Det er overhodet ingen garanti for at man havner i direkte opprykks-konkurranse på direkten. Jeg syns eksempelvis at Farke imponerte i langt større grad i sin første sesong, selv om det til slutt gikk dukken. Starten hans, med en sommer med svært treg take over og rekruttering langt ute i sesongen og to lag som stakk av i en utrolig fart, var utfordrende. At Leeds i det hele tatt klarte å ta dem igjen, var sterkt. 13 seire på 15 kamper (eller hva det var) fra nyttår la grunnlaget.

Vi feilet til slutt, men forutsetningene fra noen her inne var jo nedrykkskamp.

Tar ikke Farke Leeds opp i årets sesong, mener jeg det ikke er noe sted "å gjemme seg". Ikke bare for Farke, men for Paraag Marathe og co. Jeg stiller meg fortsatt enormt undrende til manglende rekruttering i januar. Ikke fordi det var tvingende nødvendig, men fordi det er en åpenbar måte å sikre (les: øke sjansene) sin investering gjennom opprykk.

Skulle Leeds bli i CC, er det neppe fryktelig lukrativ investering Hollywood-kjendisene og golfproffene har gjort. Det er milevis i forskjell mellom en PL-klubb med Leeds' kommersielle potensiale og en tredje sesong i CC med PSR-regler å imøtekomme. De klarer man greit å komme innenfor, men hva vil det si for det sportslige og ambisjonsnivået?

Ellers er det fortsatt noen gamle spøkelser, selv om jeg mener det meste er ryddet bort. Kanskje er det mer riktig å si at vi vet om spøkelsene, de er allerede ute av skapet. Vi har fortsatt Harrison- og Wöber-problemet. I tillegg nevnte de på TSB at Joffy Gelhardt har £70 000 i uka om vi går opp! Det er jo helt spinnvilt.
#2
Quote from: leedslife on March 31, 2025, 11:20:44
Quote from: Dennis on March 31, 2025, 10:54:13
Quote from: leedslife on March 30, 2025, 11:45:12[...]
[...]
[...]
Jeg tror nada på at dette har med lite rullering eller slitne spillere. Absolutt nada. Har ikke sett et godt argument for det en gang.
[...]

Helt enig! Det er til tider en voldsom fiksering på bytter. Skal det byttes, bør det gjøres av klare grunner. Dønn slitne spillere/energiinnsprøyting, skader eller taktiske endringer. Ser heller ikke spesielt slitne spillere, annet enn en og annen mot slutten av kampene. Det er jo helt naturlig og ikke (nødvendigvis) et tegn på et større probloem. Sjelden blir noe lag eller kampen som helhet bedre av bytte nr tre, fire og fem. Treneren tar også ut den elleveren han mener har størst sjanse til å vinne kampen. Å bytte for å bytte er lite hensiktsmessig.

Farke bytter gjerne til en relativt fast tid. Det er ofte mellom 60-70 minutter og hvis man ikke tåler å spille 60 minutter to ganger på ei uke er det ikke kampbelastningen, men grunntreningen som er for dårlig. Spiller man en time hver kamp, har man altså "tjent inn" en hel nittiminutter i løpet av tre runder. Akkurat det er jo å passe på belastninger. Hvilke lag i denne ligaen har muligheten til å bruke sine offensive nøkkelspillere i såpass liten grad at de ofte kan tas av etter 60-70 minutter?

Helt enig med deg at dette er mentalt og der kan hvile/starte på benken likevel spille inn. Mentalt kan nok mange ha godt av å ha en liten pause der i blant. Så er man igjen fort tilbake til om dette er spillere som takler presset. Manor Solomon for eksempel. En spiller som burde gå foran i slike kamper og som sutrer når han blir tatt av, men som virker totalt giddalaus lørdag. Frisk mot Ryerson, fraværende mot svakere CC-motstand. Det er ikke kvaliteten på motspiller som er grunnen.

For all del: Solomon har vært en av våre aller beste og mest jevne spillere denne sesongen, men det samme kan man si om Summerville i fjor. Han feilet også når det gjaldt som mest og "vi" var mest avhengige av han. Det er ikke isolert til Manor Solomon, men ment som et eksempel. Leeds trenger at folk som Rodon, Struijk, Solomon, James, Piroe osv står opp. Det er spillere med mye rutine etter hvert.

Nå skal det også sies at dette ikke er over enda, på langt nær. Leeds har det fortsatt i egne hender og Sheff Utd og Burnley skal møte hverandre. Så lenge Leeds tar like mange poeng i øvrige kamper som de to, har vi en "free hit" den runden. Men for å holde følge må det våknes, i alle lagdeler. 

Glimrende innlegg for øvrig, Leedslife, og jeg er langt på vei enig i det aller meste! Også at vi er 100% avhengig av Ethan Ampadu. Måtte formen hans ta seg betraktelig opp denne uka og Gnonto være klar for 10-errollen mot Luton.
#3
Quote from: Hawley on March 31, 2025, 10:59:15Helt enig i mye av det Dennis skriver her. Vi har kommet i en meget vanskelig situasjon vedr keeperplassen. Men det er som det sies, vi trenger ikke en topp-keeper de siste kampene, men en helt medium keeper som ikke gjør feil. Meslier er tynnslitt og kommer til å gjøre flere blundere - garantert. Lagkameratene stoler heller ikke på han. Det 2. målet til Swansea viser heller ikke stort keeperspill og det har vært mange av de i år også. Det er jo ikke tabber, men langt fra umulig å ta. Han har liksom ikke gitt oss noe i år, derfor er det helt uforståelig at vi ikke gikk for en alternativ løsning i januar.

Men alt handler ikke om keeper. Vi har også falt 10% i prestasjon all-over og det er nok til at vi sliter big-time. Det må til en samling i bånn. Jeg er også villig til å vurdere Gnonto som spiss sjøl om det ikke virker som løsningen. Joseph har vi vel sett nok av og Piroe avgjør ikke kamper....og Gelhardt...han ble sendt på utlån han, gitt

Michael hos The Square Ball nevnte det søndag. Sheff Utd har ikke sett spesielt gode ut i de kampene han har sett, men de har evnen til å "grinde" ut seire. Det virker ikke Leeds å ha. For all del, Leeds har vært best i veldig, veldig mange kamper denne sesongen og over tid vil det skaffe poeng.

Å ha evnen til å vinne kamper på dårlige dager er derimot veldig nyttig å ha i verktøykassa. Der virker vi å mangle en del. Vi har heller ikke spillertyper å sette inn, dersom lag ligger dypt mot slutten av kampene. Jeg tenker da en Matt Smith- eller Kieffer Moore-lignende spiller man kan pumpe innlegg og lange baller på om mostander rir på ett poeng eller ettmålsledelse. Det vil selvsagt ikke fungere hver gang, men det kan gi noen ekstra poeng over en sesong (se Rothwell/Struijk for noen kamper sida).
#4
Quote from: leedslife on March 30, 2025, 11:45:12[...]
Kan ikke tolke det som noe annet at han ønsker en respons fra spillergruppa. Et siste febrilsk trekk for å se om det finnes noen som har kapasitet til å ta ansvar. Jeg holder en knapp på Ampadu selv hvor unfit han så ut.
Uten han er jeg 100 prosent sikker på at den sentralrekka kapitulerer fullstendig.
Vi må virkelig folde hendene for Ampadu.
[...]

Jeg skal ærlig innrømme at jeg ikke har sett Leeds så preget siden Coopers røde mot Cardiff, Wiedwald den høsten/vinteren.
Det var uker med store individuelle feil, et lag som nærmest fremstod paralyserte og et toppnivå til bunnivå som var helt utrolig å bevitne.

[...]

Jeg plukker denne opp fra kamptråden og samtidig tråden min fra en drøy måned tilbake. Det snur fort i fotball.

Må innrømme at jeg syns det er veldig rart hvor fort lagene i denne klubben virker å falle sammen under press. Jeg nekter å tro at det grunnet mye trøkk fra fansen alltid skal være en belastning for spillerne. Det kan selvsagt prege en del typer, men det finnes mange personligheter som vil løftes av 35 000 hjemmesupportere. Elland Road prates "varmt om" av folk fra våre største rivaler som mener det er langt tøffere å komme "hit" enn til steder som Anfield.

Jeg skrøt i innlegget av rekrutteringen under Steinsson/Hammond og jeg mener fortsatt de har manøvrert godt etter å ha arvet store utfordringer fra Orta/Rad (signert av Angus Kinnear), men det er fryktelig bekymringsverdig hvor avhengige vi virker av Ethan Ampadu. Hvorfor bretter ikke Byram, Struijk, Rodon osv opp ermene og drar laget fremover? Hvorfor ser man kun sytete grimaser fra Rodon? Hvor er spillerne som gjør medspillere gode, når det butter litt?

Skulle vi lande dette, må slike typer finnes og hentes inn. En sesong i Premier League med så vaklende mentalitet kommer ikke til å holde lenge. 

Vi pratet tidligere om rekrutteringen hos Brentford, Brighton og Bournemouth. Spesielt hos førstnevnte har EQ blitt trukket fram som en viktig faktor i vurderingen av objekter. Spillerne skal ikke bare være gode nok og inngå i moneyball-strategien, men de skal passe inn som typer. Jeg har selvsagt ingen grunn til å påstå at dette ikke gjøres i Leeds og uttalelser i januar om faren for å ødelegge en god moral tyder på at det vurderes ganske sterkt.

Likevel, dersom en rekruttering eller to sees på som potensielt skadelig for lagmoralen, fremfor å øke mulighetene for opprykk, tyder det på at Leeds har manglende typer med sterk mentalitet. Jobber man i en så resultatorientert bransje som fotball er, bør man heve nivået sitt ved sunn konkurranse.
#5
I høst forsvarte jeg Illan Meslier mot det jeg til tider syntes var - om ikke ufortjent kritikk - så i alle fall mangel på ros når han leverte. Feil har det vært i han i flere sesonger, men det har også vært gode kamper. "Konklusjonen" min var uansett at jeg mente Meslier holdt sesongen ut fordi Leeds er gode nok til å gå opp uansett, men at vi selvsagt trengte en bedre keeper i PL.

Nå er tålmodigheten helt borte og isolert sett kan den største feilen i årets sesong være at Farke stod last og brast ved sin mann, når det var prat om at ledelsen hadde gitt tillatelse til å anskaffe en ny keeper i januar.

Meslier har noen strålende redninger i seg, men både bunn- og - langt viktigere - snittnivået er altfor, altfor svakt. Det kan virke som han smører hanskene med foie grass, for corneren han helt alene skal plukke ned på lørdag forventer man en keeper i norsk 6. divisjon skal holde. Han er heller ikke imponerende på 2-2, selv om hovedskylda ligger lenger fram i banen der.

Nå er det forært mål mot Sunderland, Hull, Swansea, Sheff Utd, Blackburn, Pompey m.v. Noe har stopperne delskyld i, men i stor grad er det hos Meslier ansvaret ligger. Ikke alt har endt med poengtap og han har helt sikkert reddet noen poeng også med gode redninger mot slutten av kampene, men i år er det utvilsomt netto negativ hvis man legger til grunn hva Meslier bør ta, mot de han slipper inn. Ikke bare det, men i går, Hull, Sheff Utd, Sunderland; det er rene gaver, situasjoner som strengt tatt ikke ender i mål om han ikke "hjelper" til...

Jeg kan ikke henge ut Meslier for alt heller, for den sentrale midtbanen og våre to stoppere er svake for tida. Rodon spiller som en junior og virker mer opptatt av å syte enn å gjøre jobben sin. Straffesituasjonen er så amatørmessig man får det og han gir Swansea-mannen mulighet til å gå ned. Struijk er helt uten selvtillit, noe vi også har sett før. Tanaka er langt svakere nå. Lang reise etter landskamp, men det var ikke like bra som før, før pausen heller. Rothwell var blant de bedre lørdag, men også han får ikke spilt på sine styrker om Leeds ikke har ballinnehav og kontroll på kampen. Han er veldig begrenset uten ball.

Det som bekymrer mest, er hvor åpenbart spillerne ikke stoler på keeperen sin. Man leser mye ut av situasjoner når det går som det gjør nå, men det virker som spillerne tenker "der gjorde du det igjen, ja..." og bare snur seg oppgitt. Få eller ingen er borte å løfter haka til Meslier og støtter han. Litt som en trener som har mistet garderoben, hvor det nesten blir en apati etter baklengs. Så får heller Farke skryte så mye han orker av reaksjonen etter 1-1. Vi burde vunnet etter en så sein scoring, men han kan ikke se på kampen over ett og skryte på måten han gjør. "100 per cent sure we play in the PL next season". Det burde vært en uttalelse som øker tilliten blant fansen, men det fremstår som det motsatte. Jeg registrerer at de fleste virker å ha reagert på den måten, også jeg.

Det er også andre ting jeg syns skurrer for tida:

- Farke vil ikke kritisere Meslier/"one player". Jeg forstår det og alle med minst ett halvfungerende øye ser at det ikke er nødvendig. Likevel kritiserer han enkeltspillere i samme intervju, med svake involveringer osv. Hva sier det? Er Meslier så skjør at Farke ikke tror han takler det? Er det fordi keeperen er mutters alene når han selv gjør feil, mens en spiss som bommer på åpen kasse i større grad går fri? Eller forsøker han å redde seg selv litt, ved å ikke "henge ut" Meslier, som han stod ved i vintervinduet?

- Ampadu. Tydelig ikke klar for kamp. Hvorfor starter han da? Jeg ble glad da jeg så han i lagoppstillingen, men det var helt åpenbart gjennom første omgang at dette var for tidlig for han. Hva sier det om tilliten til de andre, at han kastes inn på 60-70% form, fremfor å bruke en annen? Joda, reisetid er et element, men en spiller med litt jetlag må være bedre enn en som ikke er klar for kamp.

- Tilbake til Meslier. Vi har to erfarne keepere på benken. En er landslagsspiller og har relativt nylig erfaring fra Premier League, mens Cairns - på tross av å være hentet som en reserve - også har spilt jevnt og trutt for et profesjonelt fotballag. Er de så svake at man ikke tar sjansen på de? Ettersom det ble snakk om å hente en ny keeper eller stå ved Meslier, kan det jo tyde på at man som det nevnes over har malt seg inn i et hjørne. Å avskilte keeperen er noe annet enn å rotere på vingplass. Meslier har ikke selvtillit og å ta han av ville fjernet det siste sannsynligvis, men da må man også treffe med erstatteren. Om ikke er man i enorme problemer.

For min del er det ingen tvil. Meslier må ut og få mental ro. Inn med Darlow eller Cairns. Den av de som kommuniserer best med forsvaret og de stoler på. Liten tvil om at man spiller noen prosent svakere om man har en slepphendt keeper i bakhodet hele tida. Vi trenger ikke en absolutt toppkeeper de siste kampene, ettersom Leeds på et jevnt nivå slipper til få sjanser. Vi trenger en som tar de skuddene han skal, som er god i feltet og som skaper trygghet. Det vil forplante seg lenger fram i banen.

Så er det langt flere enn Meslier (og Farke) som må skjerpe seg nå. Man kan si hva man vil om rotasjon og spillervalg, de som er utpå må levere også. Om eks Solomon er så sliten etter Norge-kampen, så får han jo si det, ikke bare surre rundt uten å bidra for å sette det på spissen.

Det vil nok være minst et par overraskelser til før sesongen er slutt, men nå venter to tøffe bortekamper. Vi har ikke vært spesielt gode borte hele sesongen og jeg frykter at vi ikke får to borteseire i de akkurat. Om vi ikke får MINST tre poeng ut av de to kampene, kan dette begynne å bli fryktelig stygt.
#6
Solid kamp av Solomon det. Truet Ryerson som er en solid back med CL-finale nylig. Fra norsk side er det skuffende hvor isolert JR blir defensivt. Solomon var omtrent det Israel hadde å by på, så hvordan han fikk lov å få ball og utfordre såpass enkelt er merkelig defensiv organisering. Man hadde vel han på blokka før kamp antar jeg.

Ideelt sånn sett i går; en god kamp av Leeds-spilleren og seier til Norge.

#7
Ordet er fritt / Re: Ex-spiller: Archie Gray
March 19, 2025, 23:09:48
Generasjonstalent...

Grusomt at Archie og Leeds ikke lenger hører sammen sportslig og neppe vil gjøre det igjen.

Hjelper ingenting med Spurskompiser som prater om "vår" Archie, som om de fostra han opp. Det var det samme med Lennon og Rose.

Vi fikk godt betalt, men han kommer til å bli verdt så mye mer når Real Madrid henter han.
#8
Ordet er fritt / Re: Spiller: Wilfried Gnonto
March 19, 2025, 14:02:44
Quote from: auren on March 19, 2025, 12:53:11
Quote from: Dennis on March 19, 2025, 11:53:02
Quote from: GaryMac on March 19, 2025, 11:28:31Vant vi ingen bortekamper i den lange perioden Gruev var ute med skade?
Eller er det slik at vi har vunnet alle bortekamper der Gruev har startet?

Har ikke kontrollsjekka startoppstillingen, men det ble påstått der. Mener det var B Cross.

Leeds har i alle fall åtte seire på 19 bortekamper og påstanden var at Gruev har startet alle de, ja.

Mener han sa at av alle borteseirene vi hadde, så har vi startet med en holding midfielder bortsett fra i én kamp; Swansea-Leeds 3-4. Der startet Tanaka og Rothwell. I resten av seirene har enten Ampadu eller Gruev startet. Det viser jo betydningen av defensiv trygghet på bortebane.

Har ikke fått med meg at Farke nå sier at Gnonto skal spille i 10-er rollen fremover. Det kan vel ikke stemme? Regner med at Brenda har klippekort der ut sesongen.

auren

I så fall står jeg korrigert!

Det siste er også via TSB. Tror det ble sagt på presseren at han hadde vurdert det inntil kamp. Gnonto i neste kamp kan ha vært at de trakk den slutningen derfra. Bytte i pausen er usedvanlig tidlig for Farke. Nesten som da Bielsa nappa Phillips av før halvtimen. Så var vel han BB neste kamp
#9
Ordet er fritt / Re: Spiller: Wilfried Gnonto
March 19, 2025, 11:53:02
Quote from: GaryMac on March 19, 2025, 11:28:31Vant vi ingen bortekamper i den lange perioden Gruev var ute med skade?
Eller er det slik at vi har vunnet alle bortekamper der Gruev har startet?

Har ikke kontrollsjekka startoppstillingen, men det ble påstått der. Mener det var B Cross.

Leeds har i alle fall åtte seire på 19 bortekamper og påstanden var at Gruev har startet alle de, ja.
#10
Ordet er fritt / Re: Spiller: Wilfried Gnonto
March 19, 2025, 10:28:50
Quote from: Asbjørn on March 19, 2025, 08:05:44...måtte til side fem for å finne Gnonto-tråden  :o

Beren Cross har sett på hva Willy gir i 10'er-rollen:
https://www.nytimes.com/athletic/6212846/2025/03/19/wilfriend-gnonto-no-10-leeds/

Det er sikkert nevnt i en tråd, men Farke har vel også sagt at det blir Gnonto i 10er-rollen etter pausen og at han kvelden før var inne på tanken om å starte han mot QPR.

Sannsynligvis blir det (borte) en konstellasjon med Tanaka - Gruev/Ampadu (om ikke stopper) og Gnonto. I enklere kamper og der hvor vi forventer å dominere og trenger åpne forsvar, blir det nok likevel Rothwell foran Gruev, selv med Gnonto på banen.

Liten fun fact fra forrige TSB: Gruev har startet alle bortekamper Leeds har vunnet.
#11
Firpo
Bogle
Gnonto
#12
Uavgjort borte på en tøff bortebane. En plass flere av de som klager mest spådde det ville bli vanskelig i forkant, men likevel virker sjokkert over resultatet.

Svak kamp lørdag, men vi kommer tilbake fra 0-2 og tar med ett poeng i det minste. En ørliten bedring fra 0-4 i fjor.

Skulle tru vi hadde rykka ned... ??? 

Edit: Det er tydelig at vi mangler Ampadu, både fysisk og mentalt. Forhåpentligvis kan han spille resten av sesongen, selv om det vel er behov for operasjon på sikt mener jeg å huske. Ikke minst en svakhet som må forbedres i sommer. Struijk fremstår som en svært solid spiller når han har autoritet rundt seg, men som kaptein når det butter har han igjen å fremstå som den laget samles rundt. Skuffende ettersom han er en av de med lengst fartstid i klubben.
#13
Ordet er fritt / Re: Kamper i dag sesongen 24/25
March 15, 2025, 12:10:26
Quote from: auren on March 14, 2025, 18:47:35
Quote from: Asbjørn on March 14, 2025, 11:56:31
Quote from: GaryMac on March 11, 2025, 22:45:27Fullt kaos i Burnley etter kampslutt. Rødt til en Burnleyspiller og Scott Parker.

Selvfølgelig lyktes Burnley i appellen mot kortet. Da slipper gjerne Parker å sone også?
https://www.yorkshireeveningpost.co.uk/sport/football/leeds-united/burnley-handed-wrongful-boost-to-championship-promotion-bid-as-leeds-united-hopes-dashed-cj-egan-riley-5033534

Det er så forbanna typisk 😤

Finnes det en video med situasjonen der ute på nettet en plass?

auren

Er Burnley Liverpool i forkledning?
#14
Quote from: Fantasyland on March 14, 2025, 13:00:58Som nevnt over, Lofthus Road har historisk sett vært en meget dårlig bane for oss. Tidlig avspark, London, liten og trang bane - absolutt alt tilsier at dette går til helvete som vanlig.....boooortsett fra når vi titter på skadelista til QPR. Og vi gikk på tilsvarende smell for en uke siden. Vi SKAL vinne denne, sånn er det bare. Det handler like mye om å ville det nok som prestasjonene på banen. Skal vi si en tight 1-2 ?

Det hadde vært nydelig å gå inn i landslagspausen med to seire på rad. Samtidig kan vi legge press på de øvrige lagene, ettersom vi spiller først.

QPR har fire tap på rad, men alle er med kun ett mål og i tøffe kamper som Pompey, WBA og Boro borte, samt Sheff Utd hjemme. Skadelista er lang, som Fantasyland skriver.

Ettersom Leeds vil være minst nr to uansett resultat denne helga, håper jeg det senker skuldrene og gjør at de går offensivt ut og styrer kampen.

Jeg tror vi stiller uendret (tar sjansen på Rothwell før pause) og vinner. Blir det poengtap for enten Sheff Utd eller Burnley (eller begge), så er det en helt strålende inngang på pausen.
#15
Statistikk er statistikk og Leeds har plukket dårlig med poeng fra tidligkamper. Syns likevel det er rart å avskrive opprykk fordi det settes opp en tidlig kamp, eller mene det er EFL som holder Leeds igjen. Tidlig kamp er likt for begge lag.

Beren Cross har, via statistikk fra Johnny Cooper, gått litt mer i dybden på det. Matt Smith, den gamle, høyreiste spissen mener det er irrelevant for han om det er ordinært tidspunkt eller tidlig, men ser forskjeller hos andre. Hva man spiser om morran, samt at noen liker å sove lenger og derfor får en annen døgnrytme. Farke påpeker at man er i samme tidssone, med samme britiske luft, ikke en reise til Nigeria. Det er derimot gjort endringer.

Leeds dominerer ikke kampene i like stor grad, men med unntak av to kamper, har Leeds høyrere xG enn motstander. Statistikk er som med kart ikke alltid fasit på terrenget, men det viser en tendens om at Leeds i åtte av de ti kampene med tidlig avspark har bedre xG enn motstander. Snittet er på 1,68 xG mot 0,71 xGA. Mot WBA var det likt, 0,7 vs 0,7, mens B'burn var bedre enn Leeds i november. I senere kamper er snittet på 1,94 xG mot 0,59 xGA. Så noe bedre i senere kamper. Uansett: Tendensen er at Leeds i åtte av ti kamper har større sjanse til å score mål enn motstanderen. Ingen fasit på hvordan det er ser ut kampmessig, men en indikasjon. Og vi vet at Leeds som regel styrer tempo i kampene, så ballinnehav + nesten to mål i xG betyr som regel et overtak.

Så er det også et poeng at tidlige kamper ofte er et følge av at det er et TV-prioritert oppgjør. I åpningskampen burde Leeds vunnet, mens borte mot WBA - som i utgangspunktet er en tøff kamp - var Rutter på vei ut og frustrasjon rundt overganger var en ting. Burnley hjemme - Leeds dominerer, men en feil av Solomon ender med baklengs. Mot Bristol City og Blackburn er Leeds svake, mens kampen mot WBA kommer etter Sunderland og Sheff Utd. En naturlig reaksjon kanskje? Men ingen krise.

Matt Smith sier noe vesentlig. Han mener sene kamper er større forskjell fra ordinært tidspunkt, enn tidlige avspark er fra vanlig tidspunkt. Jeg sjekka hvordan Leeds har gjort det i sene kamper (Resultatet er slik det står i statistikken, så Leeds' mål er avhengig av om det er hjemme eller borte).

Sheff Wed (B, 0-2), Norwich (B, 1-1), Sunderland (B, 2-2), Sheff Utd (H, 2-0), Watford (H, 2-1), Millwall (B, 1-0), Luton (H, 3-0), M'boro (H, 3-1), Stoke (B, 0-2), Derby (B, 0-1), Norwich (H, 2-0), Burnley (B, 0-0), Coventry (B, 0-2), Watford (B, 0-4), Sunderland (H, 2-1), Sheff Utd (B, 1-3), Millwall (H, 3-1).

Hvis jeg ikke har talt feil eller mangler en kamp her, så har Leeds 17 kamper med sent avspark og 13-3-1 som resultat, med kun 9 baklengs på de 17 kampene. Forbehold om små feil, men tendensen er uansett den at Leeds er fryktelig, fryktelig sterke i sene avspark. Dette er også veldig ofte profilerte kamper man ønsker å sende på TV. Sheff Utd x 2, Sunderland x 2 osv.

Som Smith er inne på er det ofte mer spetakkel på sene kamper, men dette taler jo direkte mot påstander om at Leeds ikke takler presset, at kampene settes opp for å holde Leeds i divisjonen osv.

Faktum er at tidlige kamper ofte settes opp fordi man vil ha kampen på TV (tett oppgjør) eller fordi supporterne skal holdes mer rolig. Leeds har spilt mot topplag som WBA (som vel ikke har tapt mot topp 6?) og Burnley i tidlige kamper, i tillegg til vanskelige bortekamper mot Bristol City og Blackburn. Det er helt naturlig at de kampene ikke domineres i like stor grad som Oxford eller Plymouth hjemme. De har også kun tapt to av de ti, så det er ikke sånn at man feies av banen kun fordi noen ikke har fått søvnen ut av øya.

Statistikken for tidlige kamper er ikke bra, men det ligger mer bak tallene enn at det er noe hokus pokus.


https://www.nytimes.com/athletic/6200577/2025/03/14/why-leeds-are-so-bad-in-early-kick-offs/
#16
Rothwell
Solomon
Tanaka
#17
Quote from: TK20 on March 13, 2025, 06:59:06På denne typen ting var Bielsa best i klassen.

Ingen over, ingen ved siden, ingen rett bak engang.
#18
Quote from: auren on March 13, 2025, 08:43:14Dette er prisen man må betale uten VAR. Den var veldig hårfin og da får det være greit i mine øyne. Mye verre med dommeren som unnlater å gi et eneste gult kort i hele går. Udugelig. Det samme kan sies om dommeren i Portsmouth-kampen der James blir sparket rett ned. Det er slike situasjoner som er hårreisende, og i retrospektiv en mye mer kostbar feil som gjorde at vi fort tapte 3 viktige poeng i opprykkskampen.

auren

Sånne feil er til å leve med, helt enig. De beveger seg også hver sin vei og da blir det vanskelig å avgjøre. Nå hadde vel samme mannen en langt grovere offside-feil med Gnonto mot Coventry(?), men gårsdagen er sånn man må leve med uten VAR. Og som Sydhagen sier over godtar jeg også helt klart sånne for å slippe VAR.

Det hjelper jo selvsagt også at vi vinner kampen. Sånn er det jo for alle.

Vi har jo også opplevd hvordan det (ikke alltid) har fungert med VAR i PL. Bamford som settes i offside mot Palace fordi underarmen "bryter" linja når han selv er nesten meteren onside. Er det ikke kroppsdeler man kan score med som teller? Enda verre var det, også mot Palace mener jeg, hvor Roberts får en vakent tjukk VAR-linje lagt utenpå kneet, som er skråstilt sånn at den bryter offsidelinja. Der må man aktivt ha forsøkt å sette han offside. Alioski som det dømmes straffe mot selv om han felte en Spurs-spiller utenfor feltet.

Summerville som ikke får straffe mot Brentford, når han holdes inn i feltet og reglene sier at frisparket skal tas der (kontinuerlig) forseelse startet, med unntak når holdingen går inn i straffefeltet. Da er det straffe. Eller her hjemme, hvor Egil Selvik blir sent av for en soleklar filming av motspiller. Hvorfor korrigerer ikke VAR en så "clear and obvious error"? Det samme er når de går inn og gjør om på noe som IKKE er en clear and obvious feil, men bare hvor dommer legger lista. Paradoksalt nok er den eneste gangen jeg har sett dommeren stå på sitt etter å ha vært ute ved TVen, fordel Leeds mot Wolves. Ellers er det alltid omgjørelse, selv om dommeren sikkert kunne tenkt seg å gjøre samme avgjørelse igjen om det var fritt fram. Er vel redd for en ufrivillig pause, antar jeg.

Grusomt opplegg det der. Selv når det blir korrekt avgjørelse, ødelegger det for flyt og spontanitet. Og når PL-dommerne dømmer i CC, ser man hva som skjer når "sikkerhetsnettet" er borte. Ufattelig hvordan James ikke får straffe mot Pompey feks. Med VAR hadde han fått det, men jeg tror også de fleste CC-dommere (uten VAR) hadde dømt straffe.

Skulle gjerne sett det begrense seg til å gå inn og ta slag og aktive albuer og slike ting. Da hadde Virgil van Dijk sittet mye på tribunen.

Mangel på gule kort i går var litt komisk. Likevel kunne jeg fint godtatt ei høy list, om det var slik helg etter helg. I går var det mange soleklare kort i en hvilken som helst vanlig kamp. James ville ha pådratt motstander tre og Aaronson ett i alle fall. Det vil jo gjøre motstanderen mer passiv eller utsatt for utvisning. 
#19
Quote from: GaryMac on March 12, 2025, 22:42:10Solid gjennomføring. Millwall slipper ikke til noe særlig selv om de MÅ score de siste 90 minuttene for å få med seg poeng.


Godt poeng!

Det føles aldri sikret før 2-0, men snu på det og vi hadde ikke følt oss i nærheten av noe som helst. Millwall-fansen, alle fem som dukket opp, kan ikke ha følt at det var nære poeng. Den innbakte Leedspessimismen til side og dette er en ganske så god kamp med noen flotte angrep og viktigst av alt helt fortjent seier.
#20
Deilig med tre poeng! Sjansen ble tatt i mot. Full fortjent.

Solomon og Tanaka strålende, men Rothwell er bb for meg. Holder i taktstokken hele kampen og er spielfűhrer med stor S.

Bra kamp av Firpo som vanlig - tenk det - og selv om det er rufsete i blant syns jeg Brendy har sin beste kamp på lenge.

Tre poeng mot QPR og det legges skikkelig press på de andre.
#21
Nok et soleklart frispark som dommer ikke tar. Han liker tydeligvis ikke James.

Mangler litt fremover James, men bidrar som vanlig med full innsats. Millwalls venstreside var potensielt den farlige og med unntak av et par innlegg (uten mottakere i felt) fra Azees har de ikke skapt noe som helst. Derfor blir han på banen mesteparten av kampen.
#22
Nydelig og årets bargain i engelsk fotball avslutter iskaldt.
#23
Det har vært noen veldig fine kombinasjoner i dag. Solomon kunne fort hatt tre i dag, inkludert den som blir stående som selvmål.
#24
Quote from: Lucas the Kop Cat on March 12, 2025, 22:15:58
Quote from: Dennis on March 12, 2025, 22:15:16
Quote from: Reaney on March 12, 2025, 22:10:46Utrolig hvordan James har gått fra å være player of the month i februar til å være blant våre dårligste spiller i mars.
Bare vent. I kjent stil tar nok Farke ut Solomon før James.

Solomon har spilt bedre med ball, James jobber veldig godt uten selv om det skorter med ball i dag.

Så svinner ofte Solomon ut av kampene lenge før James går tom for energi, så de byttene har jeg full forståelse for.
I dag skjer det neste på Solomon sin side.

Sent fra min LE2113 via Tapatalk



Utvilsomt.

Så sitter plutselig samspillet mellom James og Bogle endelig. Flere av de takk.
#25
Quote from: Reaney on March 12, 2025, 22:10:46Utrolig hvordan James har gått fra å være player of the month i februar til å være blant våre dårligste spiller i mars.
Bare vent. I kjent stil tar nok Farke ut Solomon før James.

Solomon har spilt bedre med ball, James jobber veldig godt uten selv om det skorter med ball i dag.

Så svinner ofte Solomon ut av kampene lenge før James går tom for energi, så de byttene har jeg full forståelse for.
#26
Nok en gang slipper de unna et soleklart gult. På ei vanlig linje hadde James skaffa to nå og Aaronson ett.

Greit med ei høy linje, men noen er åpenbare.
#27
Quote from: TK20 on March 12, 2025, 22:02:37
Quote from: auren on March 12, 2025, 21:37:05Pause. 1-0. Merkelig omgang. Vi har vært under pari spillemessig. Gode i ca 15 minutter, men altfor mye upresist og vi takler dårlig høyt press. Synd linjedommeren ødelegger 2-0. Men den var relativt hårfin, så det er prisen å betale uten VAR. Aaronson kan fint byttes ut, han har vært svak i mange kamper på rad nå.

auren

Synes ikke Brenden er så svak i dag egentlig

Ikke i det hele tatt! Syns Aaronson har sin beste kamp på fryktelig lenge.

Tanaka har spilt seg strålende opp og dominert så langt i andre. Veldig god kamp av Rothwell også.

Overrasket over lett klaging etter første. Syns vi er best og i kontroll uten å dominere, men Meslier fryser og vi skulle hatt en scoring til om dommeren ikke var litt ivrig med flagging.

Fine tendenser av Bogle I dag når det gjelder offensive løp. Verre med presisjonen mellom han og James, men han er langt mer involvert enn i det siste.
#28
Quote from: Blank_File on March 12, 2025, 14:48:55Jeg hater Millwall.

Ikke akkurat den mest sjarmerende gjengen nei, men - ettersom de akkurat har vært på Elland Road - skal de bli spennende å se hvor mange som tar turen en onsdag kveld. De ligger litt i ingenmannsland for tida, selv om de kan kneppe inn forspranget play off-lagene har* til fem poeng med seier i kveld.

*edit
#29
Ordet er fritt / Re: Kamper i dag sesongen 24/25
March 12, 2025, 14:57:55
Quote from: Asbjørn on March 12, 2025, 14:05:12
Quote from: Killa on March 12, 2025, 13:47:17Tror begge disse to rivalene våre skal få det tøft i helga, ihvertfall SU!
Meningen min var å skrive at du har rett mht Sheffield-derbyet men at Swansea er i skikkelig dårlig form.

MEN det har snudd for de i det siste, 2-1-0 siste tre. Seiere over Middlesbrough og ujevne Blackburn lar seg høre, og så uavgjort mot Preston. Så ja, ikke lett den heller.

Det blir også Burnleys femte kamp på 14 dager. Den første av de var cupkamp som de strengt tatt nedprioriterte, men det er fortsatt fire kamper på de siste 11 dagene, med tirsdag-lørdag-tirsdag-lørdag og den andre turen til sør-Wales. Pause etter det, men kampene har kommet tett for de i det siste. Bristol City hjemme og Coventry borte etter pausen, så tøffe kamper venter også.

For øvrig er det kun Victor Johansson hos Stoke som har en bedre xG for keeperne, kall det "forventet redning etter avslutning", enn Trafford hos Burnley. En meget solid keeper i CC det, men det er lov å håpe at han har overprestert noe også.

For øvrig har det blitt scoret kun ett mål i Sheffield-derbyet på de fire siste oppgjørene. Det skjedde da Sheff Utd vant 1-0 hjemme i november. De tre foregående endte 0-0. Historie er historie, men tar gjerne en målløs kamp eller knapp hjemmeseier denne gangen også.
#30
Ordet er fritt / Re: Kamper i dag sesongen 24/25
March 12, 2025, 13:23:05
Quote from: Reaney on March 12, 2025, 12:17:11Gårdagen var nummeret inntil en optimal fotballkveld. Måtte det fortsette.

Helt klart! At ett av de tre kunne miste poeng var ikke urealistisk, men alle tre på samme dag på hjemmebane? + Liverpool-exit? Nydelig kveld! Måtte vi toppe det i aften.

Vinner Leeds i kveld, så kan vi møte QPR og være topp to selv med tap. Leeds reiser selvsagt til London på jakt etter tre poeng, men det er enorm forskjell å dra dit på topp og med klaring til 3., fremfor å starte kampen i dag som nr 3 og eventuelt gi fra seg poeng mot Millwall og deretter spille på arenaen hvor det virkelig gikk galt i fjor.

Ettersom vi nå har fått en sjanse til å ta poeng på alle tre for deretter å spille før de øvrige til helga, så er det en stor mulighet til å legge skikkelig press på utfordrerne. Burnley har bortekamp mot Swansea og Sheff Utd et vanskelig derby på Hillsbrough søndag.

Det avgjøres ikke nå, men det hadde vært fryktelig deilig med ei lita pute før pausen.